smc-europe

هشدار قانونی مقالات دکتر تورج مکرمی تماس با ما در باره ما
   231:بازديد کننده شماره  
    کاشت موی طبیعی دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-درمان طبی ودارویی ریزش مو - سن مناسب درمان ریزش مو - بهترین درمان ریزش مو  

 

درمان هاي دارویی و آرایشی ریزش مو و طاسي

  دارو های مورد تایید متخصصین پوست و مو برای درمان ریزش مو عبارتند از محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید. هیچ داروی دیگری غیر از این دو در درمان ریزش موهای سر موثر نیست. آقایان و خانم ها می توانند از ماینوکسیدیل استفاده کنند ولی فیناستراید فقط برای موهای سر آقایان تجویز می شود.

 • فیناستراید Finastride

 • ارتباط ریزش مو و هورمون های مردانه از زمان های قدیم شناخته شده بود. بقراط، پدر علم پزشکی متوجه شده بود که افراد خاجه که هورمون مردانه ندارند دچار ریزش مو نمی شوند. امروزه می دانیم اگر به این افراد تستوسترون تزریق شود دچار ریزش مو می شوند. تستوسترون در پوست سر توسط آنزیم 5-آلفا -ردوکتاز به شکل فعال خود DHT (دی هیدروتستوسترون) تبدیل می شود. DHT عامل اصلی ریزش موهای سر است. افرادی که به طور ارثی فاقد آنزیم مذکور هستند دچار ریزش مو نمی شوند.

  نحوه اثرفیناستراید

  فیناستراید از لحاظ شیمیایی آزواسترویید سنتتیک است و آنزیم 5-آلفا-ردوکتاز نوع 2 را به طور اختصاصی و با قدرت زیاد مهار می کند و مانع از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترونDHT می شود. فیناستراید غلظت DHT را در خون و در پوست سر تا 60% کاهش می دهد.

  نحوه مصرف فیناستراید

  فیناستراید با دوز یک میلی گرم در روز از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا در درمان ریزش مو با طرح مردانه برای آقایان بالای 18 سال مورد تایید قرار گرفته است. قرص فیناستراید را می توان در هر موقع از روز( قبل یا بعد غذا ) مصرف کرد. توجه شود که مصرف بیش از یک میلی گرم از دارو باعث افزایش اثر آن نمی شود. برای افزایش اثر فیناستراید می توان هم زمان از محلول ماینوکسیدیل استفاده کرد.

  میزان تاثیر فیناستراید

  فیناستراید در 70-80 درصد از افراد تحت درمان جلوی ریزش مو ها را می گیرد و در 50 درصد از افراد به رویش خفیف موها در فرق سر کمک می کند. بیماران توجه داشته باشند که 4-6 ماه طول می کشد تا اثر فیناستراید کاملا مشخص شود. ضمنا اثر فیناستراید موقتی است و در صورت قطع مصرف دارو ریزش موها دوباره شروع می شود.

  کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو- بعد ازکاشت مو کلینیک کاشت موی طبیعی وپوست دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو-قبل ازکاشت مو

  مصرف فیناستراید باعث بهبود قابل ملاحظه نتیجه عمل شده است-قبل و بعد ازکاشت مو

  عوارض فیناستراید

  عوارض جانبی در درصد اندکی از افراد تحت درمان با فیناستراید روی می دهد. عوارض جانبی فیناستراید عبارتند از: کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، بزرگی سینه ها و درد بیضه ها. عموما با قطع مصرف فیناستراید عوارض آن برطرف می شود ولی موارد نادری هم بوده که عارضه دائمی ایجاد شده است.

  فیناستراید در کبد متابولیزه می شود و افرادی که مشکل کبدی دارند(مانند هپاتیت)حتما باید دارو را زیر نظر پزشک مصرف کنند.

  افرادی که داروهای مختلفی مصرف می کنند نگران تداخل دارویی با فیناستراید نباشند زیرا هیچ نوع تداخل دارویی مهم با فیناستراید گزارش نشده است.

  در برسی های انجام شده فیناستراید با دوز یک میلی گرم در روز بر روی اسپرم های آقایان 19-41 ساله تاثیر منفی نداشته است. در یک مطالعه بر روی آقایان مبتلا به ریزش موی ارثی که به مدت 1 سال تحت درمان با قرص یک میلی گرمی فیناستراید بودند تعداد اسپرم ها، حرکت اسپرم ها و مورفولوژی اسپرم ها تغییر نکرد. البته گزارشاتی از کاهش تعداد و حرکت اسپرم ها با دوز 5 میلیگرم در روز وجود دارد که با قطع مصرف دارو برطرف شده است، با این حال موارد نادری بوده که تعداد اسپرم ها فوق العاده کم شده و ایجاد ناباروری کرده است.

  موارد منع مصرف فیناستراید

  خانم های جوان نباید از این دارو استفاده کنند، حتی توصیه می شود خانم های جوان از دست زدن به قرص فیناستراید خرد شده یا شکسته شده خودداری کنند زیرا دارو از پوست جذب بدن می شود و در صورت بادار بودن فرد بر روی رشد و نمو جنین پسر تاثیر سو می گذارد. مصرف فیناستراید در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.

  یکی دیگر از نکات مهم آن است که میزان دارو در مایع منی آقایان بسیار اندک است و در صورت باردار بودن همسرشان خطری برای خانم حامله و جنین او ندارد.

 • محلول ماينوكسيديل (روگين) Minoxidil

 • سازمان غذا و داروی آمریکا اثربخشی و بی ضرر بودن محلول ماینوکسیدیل در درمان ریزش موی ارثی را تایید کرده است. ماینوکسیدیل با افزایش جریان خون پوست سر و باز نمودن کانال های پتاسیمی در سلول های فولیکول مو اثر خود را اعمال می کند. ماینوکسیدیل هورمون نیست بلکه مستقیما رشد موها را تحریک و تقویت می کند. حتی وقتی فولیکول های مو خارج از بدن(مثلا در محیط کشت ) در معرض ماینوکسیدیل قرار داده می شوند شروع به رشد می کنند.

  مکانیسم اثر ماینوکسیدیل

  ماینوکسیدیل جریان خون پوست و مویرگ های پیرامون فولیکول های مو را افزایش می دهد. افزودن ماینوکسیدیل به محیط کشت طول عمر سلول های اپیدرم را بیشتر می کند. ماینوکسیدیل مانند فاکتور رشد روند پیری سلول ها را آهسته تر می کند، تکثیر سلول های ریشه مو را بیشتر می کند و مرحله رشد مو(آناژن) را طولانی تر کرده و ضخامت موها را بیشتر می کند.

  نکته جالب آن است که از ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی سکه ای هم استفاده می شود. ماینوکسیدیل با مهار سلول های التهابی (لنفوسیت هایT) و تنظیم سیستم ایمنی پوست به رویش موها در این بیماری کمک می نماید.

  موارد استفاده از ماینوکسیدیل

  1- ریزش موی ارثی-هورمونی در آقایان و خانم ها

  2- قبل و بعد از عمل کاشت مو

  3- ریزش موی سکه ای

  4- ریزش موی ناشی از شیمی درمانی

  5- ریزش موی ناشی از محکم کشیدن موهای سر

  موارد منع مصرف ماینوکسیدیل

  افراد زیر 18 سال و افراد سالمند(بالای 65 سال)

  بیماران قلبی یا افراد مبتلا به فشار خون بالا

  دوران بارداری و شیردهی

  نحوه مصرف ماینوکسیدیل

  محلول ماینوکسیدیل با غلظت های 2% و 5% در دسترس است. در آقایان محلول 5% موثرتر از محلول 2% است. دارو باید با قطره چکان مستقیما روی پوست سر ریخته شود و اسپری کردن آن روی موها کافی نیست. لازم است روزی 2 بار و هر بار 1 میلی لیتر یا 25 قطره استفاده شود(روزی یک بار کافی نیست). مقدار مصرف ماینوکسیدیل به وسعت و شدت ریزش موها بستگی ندارد و نباید بیش از 2 میلی لیتر(40 قطره) در روز مصرف شود. بهتر است قبل از استعمال ماینوکسیدیل موهای سر به خوبی شستشه شده و خشک شود.

  جذب ماینوکسیدیل به پوست سر فوری نیست و به 2-4 ساعت زمان نیاز دارد. در این مدت از شستن سر و تماس با بالش و یا کلاه خودداری شود. برای خشک کردن موها بعد از استفاده از محلول ماینوکسیدیل از سشوار استفاده نشود.

  میزان تاثیر ماینوکسیدیل

  ماینوکسیدیل توسط آنزیم هایی که در ریشه موها وجود دارد فعال شده(به ماینوکسیدیل سولفات تبدیل می شود) و اثر خود را نشان می دهد. میزان پاسخ افراد به میزان آنزیم ها بستگی دارد. معمولا ماینوکسیدیل در افراد جوان و در سال های اولیه ریزش مو(کمتر از 10 سال ) موثرتر است. ماینوکسیدیل در ریزش موهای فرق سر و بالای سر موثرتر از ریزش موهای جلوی سر و خط رویش مو است. ماینوکسیدیل در 30 تا 45 درصد از بیماران مبتلا به ریزش مو موثر است و از ریزش موها جلوگیری کرده و موهای فعلی را ضخیم تر می کند. افزایش تعداد موها به خاطر زبر شدن موهای کرکی و تبدیل شدن آنها به موهای ضخیم است. موهای تازه روییده در ابتدا کرک مانند هستند و به زحمت دیده می شوند ولی در طول درمان ضخیم تر و پررنگ تر می شوند.

  بیماران اطلاع دارند که 4-6 ماه طول می کشد تا اثر ماینوکسیدیل آشکار شود و حداکثر اثر آن بعد از 1 سال مشخص می شود. نکته مهم آن است که اثر ماینوکسیدیل دائمی نیست و پس از قطع مصرف ریزش مو ها مجددا شروع می شود و ظرف 6 ماه به حالت اول برمی گردد. به همین جهت بعضی از بیماران تصور غلط را دارند که ماینوکسیدیل باعث ریزش موها می شود.

  عوارض ماینوکسیدیل

  ماینوکسیدیل از راه پوست جذب بدن نمی شود و میزان آن به قدری در خون کم است که باعث عارضه داخلی نمی شود با این حال ممکن است یک نفر از هر هزار بیمار دچار تپش قلب یا افت فشار خون شود.

  عوارض پوستی ماینوکسیدیل عبارتند از خارش پوست، خشکی پوست، شوره سر و حساسیت پوستی. این عوارض بیشتر مربوط به ماده ای بنام پروپیلن گلیکول است که در محلول ماینوکسیدیل وجود دارد. البته اخیرا ماینوکسیدیل به شکل فوم یا کف نیز دردسترس است که فاقد پروپیلن گلیکول است و عوارض محلول را ندارد.

  استفاده از ماینوکسیدیل با غلظت بیشتر از 5% یا مصرف بیش از 2 بار در روز تاثیر آن را زیادتر نمی کند ولی عوارض را بیشتر می کند. در خانم ها محلول 5% تفات زیادی با محلول 2% نمی کند و صرفا موجب رشد موهای زائد صورت یا خارش پوست سر می شود به همین جهت توصیه می شود آقایان از محلول 5 درصد و خانم ها از محلول 2 درصد استفاده کنند.

  بیماران به این نکته توجه کنند که ممکن است در یکی دو ماه اول ریزش موها با مصرف ماینوکسیدیل کمی بیشتر شود که البته موقت است. ماینوکسیدیل باعث ریزش موی دائمی نمی شود.

  درمان طبی+ کاشت مو

  توصیه می شود متقاضیان کاشت مو سه روز تا یک هفته قبل از عمل مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنند و در صورت نیاز دو هفته بعد از عمل که زخم های سر بهبود می یابد مجددا از آن استفاده کنند. به طور معمول موهای کاشته شده بعد از دو سه هفته می ریزد و مجددا پس از 3 ماه شروع به رشد می کند. استفاه از ماینوکسیدیل باعث می شود موهای کاشته شده کمتر بریزد و رشد مجدد موها زودتر شروع شود. البته موهای کاشته شده در آینده نیاز به مصرف دارو ندارند.

 • انواع كلاه گيس(wig , hair pieces ):

 • كلاه گيس در حقيقت پروتز مصنوعي مو محسوب شده و با روش هاي گوناگوني بر روي پوست سر نصب ميشود. متداول ترين روش اتصال كلاه گيس به پوست سراستفاده از چسب هاي مخصوص و كليپس هاي ظريف ميباشد.در روش بافت مو (hair weaving) الياف مصنوعي به موهاي خود شخص بافته ميشود. البته بدليل رشد موهاي سر بتدريج كلاه گيس شل تر ميشود و لازم است هر 5-6 هفته مجددا تنظيم شود. در اين موارد كشش مداوم موهاي سر منجر به آسيب ديدن موهاي طبيعي و ريزش دائمي آن ها خواهد شد . مشكل ديگر تعريق پوست سر است كه باعث بوگرفتن و خراب شدن كيفيت كلاه گيس ميگردد. گر چه ميتوان با كلاه گيس دوش گرفت و يا شنا كرد ولي رطوبت به تخريب زودتر آن منتهي ميگردد. بطور كلي لازم است هر 1-2 سال كلاه گيس عوض شود و هر 6 ماه مجددا رنگ آميزي شود

  فرق کاشت مو (پیوند مو) با ترمیم مو(کلاه گیس)

  ترمیم مو یا کلاه گیس Wig از هر لحاظ با کاشت موی طبیعی فرق دارد. ترمیم مو در موسسات یا انستیتوهای ترمیم مو توسط غیر پزشکان انجام می شود در حالی که در عمل کاشت موی طبیعی متخصصان پوست و مو موهای قابل رشد را یک به یک در پوست سر کار می گذارند.

  امروزه به دلیل پیشرفت های تکنیک های کاشت موی طبیعی و محبوبیت این عمل در میان مردان استفاده از کلاه گیس کمتر شده است ولی در برخی موارد استفاده از کلاه گیس با نظر متخصصان پوست و مو اجتناب ناپذیر است.

  چه افرادی نیاز به کلاه گیس دارند:

  1- افرادی که طاسی سرشان وسیع است ولی از نظر متخصصین پوست و مو کاندید مناسبی برای کاشت موی طبیعی نیستند .

  2- اشخاص که دوست دارند طاسی سرشان را با تراکم موی بیش از حد طبیعی پوشش دهند که با کاشت موی طبیعی دست نیافتنی است.

  3- افرادی که به علت شیمی درمانی موهایشان ریخته است می توانند تا زمان رویش مجدد موها طاسی سرشان را با کلاه گیس بپوشانند.

  4- در بیماران مبتلا به بیماری آلوپسی پیشرفته تمام مو های سر به یک باره می ریزد در این بیماری برای پوشاندن ظاهری طاسی می توان از کلاه گیس استفاده کرد.

  5- افرادی که به علت سوختگی یا تصادفات رانندگی یا جراحی پوست سر بخش زیادی از موهای سر خود را از دست داده اند.

  عیب کلاه گیس آن است که تغییر چهره به سرعت اتفاق می افتد و اطرافیان به راحتی متوجه مصنوعی بودن موها می شوند. غالبا نمای بهترین کلاه گیس ها هم غیر طبیعی است مثلا در اغلب کلاه گیس ها خط موی جلوی سر بسیار صاف و پرپشت درست شده است. از لحاظ اقتصادی نیز هزینه کلاه گیس با در نظر گرفتن قیمت خرید ،هزینه تعمیرات و هزینه تعویض سالانه بسیار زیادتر از کاشت موی طبیعی است. تنها حسن کلاه گیس آن است که در مدت بسیار کوتاهی طاسی سر به طور کامل پوشانده می شود(در حالی که نتیجه نهایی کاشت موی طبیعی پس از 9 ماه تا 1 سال مشخص می شود). اکثریت قریب به اتفاق مردان بالغ کاشت موی طبیعی و قابل رشد را به نصب کلاه گیس ترجیح می دهند .

  انواع کلاه گیس

  کلاه گیس ممکن است از موهای طبیعی انسان یا از الیاف مصنوعی ساخته شده باشد. کلاه گیس ها به دو صورت سفارشی یا صنعتی تهیه و تولید می شوند. بدون شک انواع سفارشی که با موی طبیعی انسان و متناسب با رنگ و جنس موهای سر شخص تهیه می شوند کیفیت بهتری دارند.کلاه گیس های صنعتی پلاستیکی بوده به شکل فله ای از چین یا هند وارد کشورمی شوند و اغلب بی کیفیت هستند. بنابراین کلاه گیس ها از 3 منشا تهیه می شوند:

  1- کلاه گیس هایی که از موی طبیعی انسان Human Hairتهیه می شوند و ظاهر طبیعی و با کیفیتی دارند. گفته می شود این نوع کلاه گیس از موهای طبیعی مردم فقیر آسیا ( موهای سر خانم های فوت شده )ساخته می شود. موی آسیایی صاف و ضخیم بوده و به آسانی رنگ می شودو حالت می گیرد.

  2- هنوز تکنولوژی به اندازه ای پیشرفت نکرده است که الیاف مصنوعی به قطر موی طبیعی انسان ساخته شود.کلاه گیس هایی که از الیاف مصنوعی ساخته می شوند نمای طبیعی نداشته و در لمس پلاستیک بودن الیاف کاملا احساس می شود. نگهداری از کلاه گیس مصنوعی آسان تر بوده و رنگ و شکل ان ها دوام بیشتری دارد ولی قابلیت رنگ شدن و سشوار کشیدن و حالت گرفتن ندارند.

  3- ممکن است ترکیبی از موی انسان و الیاف مصنوعی یا موی حیوانات مانند اسب و بز در ساخت کلاه گیس ها استفاده شود. موی حیوانات ضخیم تر از موی انسان است.

  نصب کلاه گیس

  برای اتصال کلاه گیس به پوست سر یا موهای فبلی فرد از کلیپس های ظریف ، ،چسب نواری دو رو ، چسب مایع یا بافت مو استفاده می شود. نکته مهم این است که اتصال کلاه گیس به خاطر کشیدن مداوم موهای سر ریزش مو را تشدید می کند. بنابراین لازم است هرچند وقت یک بار محل اثصال ها عوض شود.

  اتصال کلاه گیس به موهای دور سر به کمک کلیپس های ظریف روش بسیار مطمئنی است و احتمال کنده شدن کلاه گیس اندک است. هر موقع که شخص تمایل داشته باشدمی تواند به اسانی کلیپس ها را باز کرده و کلاه گیس را بردارد. چون در محل اتصال کلیپس به موهای سر کشش مداوم و احتمال ریزش مو وجود دارد بنابر این لازم است محل کلیپس ها را هرچند وقت یک بار جابجا کرد.

  در بعضی از موسسات ترمیم مو کلاه گیس های چسبی ارائه می شود. البته در افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند یا اهل ورزش کردن به ویژه شنا هستند احتمال کشیده شدن و کنده شدن کلاه گیس چسبی وجود دارد. در این موارد بهتر است ازبافت مو یا کلیپس استفاده شود.

  در افرادی که الیاف کلاه گیس به موهای سرشان بافته شده است با رشد موهای سر کم کم کلاه گیس شل می شود. ضمنا چون موها بافته شده است شخص خودش نمی تواند کلاه گیس را بازو بسته کند. درنتیجه لازم است این افراد به طور منظم (مثلا هر دو هفته یک بار) برای سفت کردن کلاه گیس به موسسه ترمیم مو مراجعه کنند.

  نگهداری از کلاه گیس

  الیاف کلاه گیس ها شکننده بوده و لازم است به طور منظم برای تعمیرو تجدید رنگ و چسب و کلیپس به موسسه ترمیم مو تحویل داده شوند. مشكل ديگر تعريق پوست سر است كه باعث خراب شدن كلاه گيس مي گردد. گر چه مي توان با كلاه گيس دوش گرفت و يا شنا كرد ولي رطوبت به تخريب زودتر آن منتهي مي گردد.

  بطور معمول لازم است کلاه گیس ها هر 6 ماه رنگ آميزي شده و هر یکی دو سال کلا تعویض شوند(کلاه گیس دائمی وجود ندارد). در مدت تعمیراستفاده از کلاه گیس ذخیره ضرورت پیدا می کند. بنابراین افراد نیاز دارند که حداقل دو یا سه کلاه گیس داشته باشند. نور آفتاب، آب شور، تعریق ،کلر آب استخر و شامپوها ی قوی عمر کلاه گیس را کم می کنند.

  دقت در نحوه شستن و خشک کردن کلاه گیس عمر آن را افزایش می دهد.الیاف مصنوعی در صورت شستشوی زیاد، داغ شدن با اتوی مو یا سشوار داغ و استعمال مواد چسبناک اسیب دیده کیفیت خود را از دست می دهند.

  رعایت بهداشت کلاه گیس

  اصولا کلاه گیس هایی که از موی طبیعی انسان ساخته می شوند بیشتر از کلاه گیس های مصنوعی قابلیت شستشو دارند. کلاه گیس های مصنوعی نباید بیش از یک بار در هفته شسته شوند.

  اگر کلاه گیس با کلیپس یا چسب نواری نصب شده باشد فرد می تواندهر شب کلاه گیس خود را برداشته و سر خود را بشورد و صبح روز بعد مجددا کلاه گیس را نصب کند. افرادی که پوست شان چرب است یا زیاد عرق می کنند کلاه گیس شان زودتر بومی گیرد و باید هر شب شسته شود.

  طریقه شستن کلاه گیس به این ترتیب است که ابتدا موها را با شانه دندانه درشت به ملایمت شانه کنید تا گره های موها کاملا باز شود سپس یک پیمانه شامپوی بچه در یک ظرف حاوی آب سرد حل نموده و کلاه گیس را در آن غوطه ور کنید و به مدت 5 دقیقه تا 20 دقیقه چندین بار آن را در داخل آب تکان دهید .در مرحله بعدی آبکشی کرده و درنهایت کلاه گیس را به آرامی با حوله خشک نمایید و در جای مناسبی آویزان کنید تا کاملا خشک شود. بعد ازشامپو کردن کلاه گیس بهتر است از نرم کننده ها نیز استفاده کنید.

  اگر کلاه گیس به موهای سر بافته شده باشد یا از چسب مایع استفاده شده باشد خودشخص نمی تواند آن را از روی سربردارد. این فرد لازم است هرچند وقت یک بار مثلا ماهی یکی دوبار برای برداشتن کلاه گیس، اصلاح موهای سر ،شستشوی سر و کلاه گیس و سفت کردن مجدد آن به موسسه ترمیم مومراجعه کند .

  روان شناسی استفاده از کلاه گیس

  مردان بیشتر از زنان با کلاه گیس خود مشکل دارند. در روزهای اول اغلب مردان فکر می کنند که همه دارند به کلاه گیس آنها نگاه می کنند و به احتمال زیاد اطرافیان متوجه شده اند موهای سزشان مصنوعی هستند.ضمنا مردان همیشه این نگرانی را دارند که در یک محل عمومی ناگهان کلاه گیس کنده شده و موجب سرافکندگی آنها شود. خوشبختانه این احساس های منفی کم کم برطرف شده و افراد به کلاه گیس خودعادت می کنند. حتی برخی از افراد ممکن است در چند روز اول در پوست سر شان احساس سنگینی یا گرما بکنند ولی اغلب آنان به تدریج به این مشکلات عادت می کنند. استفاده از لوازم مصنوعی مانند کلاه گیس ،عینک یا سمعک یا حتی اندام مصنوعی به مرور زمان برای انسان عادی و قابل تحمل می شود.

  کلاه گیس و کاشت مو

  افرادی که می خواهندکلاه گیس خود را کنار بگذارند و موی طبیعی بکارند حتما با متخصصان پوست و مو مشورت کنند. بهترین پیشنهاد آن است که چند ماه کلاه گیس را برداشته و کل موهای سر را از ته بزنند. پس از این مدت همه به ظاهر جدید آنان عادت می کنند در نتیجه این مرحله برای کاشت مو مناسب تر است. البته افرادی که کلاه گیس دارند می توانند چند هفته پس از کاشت مو از کلاه گیس خود استفاده کنند مشزوط بر این که کلاه گیس بافته شده یا چسبی خود را به نوع کلیپسی تبدیل کنند تا موهای کاشته شده تحت کشش قرار نگیرند. به این ترتیب تا زمان رویش موهای کاشته شده طاسی سر مخفی باقی می ماند.

content
درباره ما
مقالات دکتر تورج مکرمی
علل ريزش مو
ریزش موی سکه ای
درمان طبي ريزش مو
توصیه های قبل از کاشت مو
توصیه های بعد از کاشت مو
کاشت موی طبیعی
کاشت مو به روش ترکیبی
کاشت مو به روش جراحی FUT
کاشت مو به روش FUE) FIT)
کاشت ریش و سبیل
کاشت مو در خانم ها
کاشت ابرو
هزینه کاشت مو
کتاب کاشت مو
تصاوير بيماران کاشت مو 1
تصاوير بيماران کاشت مو 2
سوالات متداول
فیلم کاشت موی طبیعی
بیماریهای پوست و مو
ليپوساكشن
تزریق چربی
سايت هاي مرتبط
تماس با ما
.کلیه حقوق این سایت متعلق به دکتر تورج مکرمی متخصص پوست ومو می باشد